What Grinds Your Gears - Page 440 - NFL UK Forums
NFL UK Mobile Logo
Go Back   NFL UK Forums > Miscellaneous > Off-Topic - Entertainment/News

  #4391  
Old 12.07.2013, 05:27 PM
HolyRoller10's Avatar
HolyRoller10 HolyRoller10 is offline
Hall of Fame
 
Join Date: 26.10.2008
Posts: 13,373
Default

Quote:
Originally Posted by davidjones178@hotmail.co.uk View Post
Don't understand packed lunches really. Unless your child has allergies or something.

What a faff. Making up sandwiches and stuff every night. Are they cheaper than school dinners? Is that what it is?
Most kids in the states...at least in my experience do the sack lunch...unless you're poor...the school lunches are cheaper and mostly included.

I feel for the kids having to eat that nasty cafeteria food where ketchup is the vegetable and pizza is some bread mass in a piece of tin foil with old cheese steamed onto it.
Reply With Quote
  #4392  
Old 12.07.2013, 06:55 PM
Jetupandgo's Avatar
Jetupandgo Jetupandgo is offline
All Pro
 
Join Date: 29.11.2012
Posts: 2,236
Default

Quote:
Originally Posted by kev macca View Post
schools do not offer decent food at all my sons school offers burgers pizzas cakes pop baguettes there is a few limited options that are healthy this is due to the kids having no interest in them so they tend not to provide many. packed lunches are much cheaper than school dinners primary school you are looking at forty pound a month for dinners. yet again this govt prove how out of touch they are.
My kids' primary school offers excellent value healthy meals. Salad option every day, chips only once a week (fishy friday), burgers and pizza only on rare instances. That said, packed lunches are cheaper and no government is going to tell me I have to buy school lunches.
Reply With Quote
  #4393  
Old 12.07.2013, 08:12 PM
Monsieur Moose's Avatar
Monsieur Moose Monsieur Moose is offline
All Pro
 
Join Date: 11.04.2013
Posts: 3,374
Default

My inability to keep to a diet on the weekend grinds my gears.
Reply With Quote
  #4394  
Old 12.07.2013, 08:51 PM
Packman12's Avatar
Packman12 Packman12 is offline
Hall of Fame
 
Join Date: 19.06.2005
Posts: 16,587
Default

That I have to re-activate my facebook account!
Reply With Quote
  #4395  
Old 12.07.2013, 09:14 PM
Manic Patriot's Avatar
Manic Patriot Manic Patriot is offline
All Pro
 
Join Date: 21.01.2009
Posts: 3,601
Default

Quote:
Originally Posted by Packman12 View Post
That I have to re-activate my facebook account!
You have friends?
Reply With Quote
  #4396  
Old 12.07.2013, 09:21 PM
Packman12's Avatar
Packman12 Packman12 is offline
Hall of Fame
 
Join Date: 19.06.2005
Posts: 16,587
Default

Quote:
Originally Posted by Manic Patriot View Post
You have friends?
Internet douchebag thinks no one could be my friend, I am so offended. (Sarcasm)

Last edited by Packman12; 12.07.2013 at 10:52 PM.
Reply With Quote
  #4397  
Old 12.07.2013, 10:08 PM
leebladedawg's Avatar
leebladedawg leebladedawg is offline
Hall of Fame
 
Join Date: 25.11.2005
Posts: 17,158
Default

Quote:
Originally Posted by Csonka#39 View Post
You dont have kids - do you?

I have 4 and the cost of a school dinner for 2 of my kids would be 2.30 per day and for the other 2 it would be 2.15 each per day. This means I would be paying 44.50 per week on school meals or if you prefer 1,733.50 per school year.

It is most definately cheaper to do a packed lunch consisting of a sandwich, yogurt, piece of fruit, a mini babybel or similar as well as a cereal bar and crisps with a flask or bottle of juice.

I can buy 2 loafs of Kingsmill for 2.00
fruit for maybe 12p a banana or a bag of 8 apples of 1.60 Asda
cereal bars x 9 for a quid Poundland or local supermarket
6 yogurts for 42p Asda
crisps usually about a quid for 6 packs Asda
ham family pack 2 for 3.00 at Asda to last about a week between all of us

so I guess in real terms it would cost about 80p up to a quid a day per child when you break it down pro rata. A lot cheaper I think you will agree.
Wouldnt it be cheaper just to give them a couple of loaves and a fish, that would last all year wouldnt it
Reply With Quote
  #4398  
Old 12.07.2013, 10:14 PM
unknown brother's Avatar
unknown brother unknown brother is offline
Banned
 
Join Date: 14.01.2012
Posts: 3,498
Default

Quote:
Originally Posted by leebladedawg View Post
Wouldnt it be cheaper just to give them a couple of loaves and a fish, that would last all year wouldnt it
Hahahahahaha!
Reply With Quote
  #4399  
Old 12.07.2013, 10:53 PM
boaby81's Avatar
boaby81 boaby81 is offline
MVP
 
Join Date: 13.09.2012
Posts: 5,143
Default

School dinners were ace at my old primary.

Depending on tactical considerations I'd get seconds if I could. If it was raining then we couldn't play outside at lunch-time so there was no rush. If it was sunny then the race was on to get the good fitba goals... ye had to dispense with the luxury of chewing - tactics again; soup or stew if possible - and of seconds. Missing out on another plate of strawberry custard was a high price to pay for a good game of fitba.

Anyway...

The local fish shop being closed on Mondays grinds my gears. The lack of a butcher in my town grinds my gears. Farm shops going all yuppie - going after the oil-wife with too much of her hubbie's money to spend with her white 4x4 and her faux-country fashion and probably some cliched barn conversion... breathe, boab, breathe.

Whatever happened to farms that'd have crates of earth covered tatties, neeps, ingins, a puckly wee cubbages... wee tubs o' berries... oooh: fresh peas.

Sigh.

What self-respecting farm shop has vapour packed "Aberdeen Angus Fillet Steak" for £17 a pack?

Harrumph. A romantic, misty-eyed trek to my Grandad's old farm was ruined by "progress".

I was like Chuck Heston on Manhattan beach at the end of Planet of the Apes. Staring at the ruins of my Grandad's old lady damning them all to hell.
Reply With Quote
  #4400  
Old 13.07.2013, 08:35 AM
steelers_wheelman's Avatar
steelers_wheelman steelers_wheelman is offline
All Pro
 
Join Date: 29.05.2012
Posts: 2,874
Default

Quote:
Originally Posted by leebladedawg View Post
Wouldnt it be cheaper just to give them a couple of loaves and a fish, that would last all year wouldnt it
Sounds risky! Next they'll be turning the water jug in to wine & it'll be binge-drinking at break time!
Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +0. The time now is 03:09 PM.